Kto robi zdjęcia? Fotograf czy aparat?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZ tym pytaniem często spotykamy się w fotograficznej literaturze oraz na forach internetowych. Oczywiście, że fotograf robi zdjęcia. Ale musi mieć przecież narzędzie w postaci aparatu. Czy zatem jakość aparatu czy obiektywu ma znaczenie? Z własnego doświadczenia wiem, że tak. Pomimo tego, że oglądałem wiele pięknych zdjęć zrobionych „zwykłą cyfrówką”, to możliwości jakie dają nam zaawansowane aparaty pozwalają na uzyskanie dużo lepszych efektów. Podstawową, praktyczną edukację fotograficzną dobrze jest przejść na prostych cyfrówkach. Po okiełznaniu najważniejszych pojęć fotograficznych i zastosowaniu ich w praktyce, warto pokusić się o przejście na  wyższy poziom technologicznego wtajemniczenia. Wielu z nas po zrobieniu pierwszych zdjęć aparatem zaawansowanym wykrzykuje słynne „eureka!!!”

Znaczna ilość zdjęć robionych każdego dnia na świecie służy jedynie do zarchiwizowania zjawiska, zdarzenia, spotkania rodzinnego, widoku itp. i nigdy nie będzie pretendować do miana „foto-artystycznego obrazu”. Ale na szczęście powstają też zdjęcia będące wynikiem głębszej potrzeby artystycznego spojrzenia na otaczajacą nas rzeczywistość. I takie fotoobrazy najczęściej powstają na matrycach aparatów o zaawansowanych parametrach.
A  że to czasami skomplikowane narzędzia? Jak pisze w swojej książce David duChemin: „…. (fotografia) to trudne rzemiosło. Większość z nas przez lata musi doskonalić swoje umiejętności, żeby w końcu – co za ulga! – uwolnić się od tyranii tych wszystkich przeklętych przycisków.” Ale za to pełna swoboda w operowaniu pokrętłami, przyciskami aparatu daje wolność prawdziwą i niezwykłą w kreowaniu własnych fotografii.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s