Bądź prawdziwym właścicielem swojego PIC…!

OM-D E-M1, 24 mm, f/2.8, 1/100 s, ISO 1000

Pewnie każdemu z nas zdarzyło się zadać sobie pytanie – czy nie marnuję czasu? Czy właściwie dzielę proporcje na pracę, dom, wypoczynek, na sen, na hobby…? Łatwiej tym, którzy z racji zatrudnienia w różnych firmach przeznaczają z góry określony czas na pracę, pozostaje im tylko do zagospodarowania pozostałych 16 godzin (o ile jest to ośmiogodzinna praca). Ale i te osiem godzin pracy i pozostałe szesnaście często jest nieefektywnie planowane i wykorzystane. Praca w domu wymaga dyscypliny dodatkowej. Znam to z własnych doświadczeń. Jeśli w firmie jest się do dyspozycji szefów, to w domu jest się do dyspozycji domowników i domowych obowiązków. A gdzie czas na pracę…? Taka sytuacja powoduje chaos organizacyjny i wymaga skutecznych działań. Cóż – znam to też z własnych doświadczeń… Taki stan rzeczy zmobilizował mnie do przestudiowania dostępnych źródeł na temat efektywnego i produktywnego wykorzystania własnego czasu.

Każdy z nas ma Dedykowany Interwał Czasowy lub może lepiej – Przydzielony Interwał Czasowy (w skrócie PIC) do wykorzystania. Napisałem to dużymi literami, ponieważ  jest to jedna z naszych nawiększych wartości, jaką dysponujemy w życiu. Oczywiście PIC dla każdego przyjmuje inną wartość i zazwyczaj jest ona nieprzewidywalna, chyba, że ktoś sam i celowo postanowił skrócić swoje PIC. Ale o takich przypadkach nie będę wspominał, nie są one w polu mojego zainteresowania. Częściej pojawiać się będą wzmianki o tych, którym „czas przepływa między palcami”, co nie jest jednoznaczne z przykładem przedwczesnego cięcia PIC, ale też ma raczej negatywny wydźwięk w kontekście rozważań nad wykorzystaniem PIC.
Produktywność, efektywność osobista, zarządzanie własnym czasem to modna teraz tematyka. Powstało wiele wydawnictw książkowych, elektronicznych, stron internetowych, blogów, które podejmują ten temat. Wynika to m.in. z faktu, że jesteśmy zasypywani ilością wiedzy, informacji, zadań, obowiązków, z którymi nie możemy sobie poradzić, których nie jesteśmy w stanie przetworzyć. Wielość dostępnych mediów elektronicznych przykuwa nas do ekranów telewizorów, komputerów, tabletów, smarfonów, zabierając nam wielką część naszego PIC. Zła organizacja pracy w firmach, niewydolna komunikacja zbiorowa, kolejki w urzędach itd, przyczyniają się do kolejnych frustracji , związanych z upływem i zaborem bezcennego PIC. Niestety, sami też mamy ogromny wpływ na nasze nieefektywne wykorzystanie tej wspaniałej i nieodbudowywalnej wartości. Najważniejsze w tej kwestii jest zrozumienie, że to my i tylko my jesteśmy właścicielami naszego Przydzielonego Interwału Czasowego i naszym celem musi być efektywne, produktywne jego wykorzystanie. To nie znaczy, że każda sekunda, minuta, czy godzina musi być maksymalnie zaplanowana i precyzyjnie wykorzystana. Tu nie chodzi o to, aby stać się niewolnikiem kolejnego systemu. Jak powiedział  Bertrand Russell (brytyjski filozof, logik, matematyk): „Czas, którego marnowanie sprawia ci przyjemność, nie jest czasem zmarnowanym”. Ale warto też zapamiętać powiedzenie mojego kolegi :”Lepiej być zużytym niż zardzewiałym”.
Zatem, pomimo wielości źródeł zajmujących się produktywnościa i efektywnością osobistą, otwieram własny kanał przekazu wiedzy na ten temat – za pośrednictwem Strefy Stojaqa. Im więcej będzie takich kanałów, tym większa szansa na rozprzestrzenianie się tej pożytecznej wiedzy. Korzystać będę z wielu źródeł obcych, jak i z własnych przemyśleń i doświadczeń. Mam nadzieję, że tematyka ta znajdzie wiernych Czytelników.

Nokon D700, 36mm, f/5.0, s  1/13, ISO 4000
Nokon D700, 36mm, f/5.0, s 1/13, ISO 4000

 

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s