Niepokój o przyszłość

Współczesny człowiek napędzany jest motorem strachu i niepokoju o przyszłość. Młodzi ludzie niepokoją się o to, czy dostaną się na wymarzone studia, młode małżeństwa o to, czy uda im się spłacić kolejną ratę kredytu hipotecznego, pracownicy martwią się, czy pracodawca przedłuży z nimi kolejną umowę, matki niepokoją się o swoje dzieci, dzieci o rodziców, każde z nich o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych im osób. Wszyscy zapominają o tym, że życie jest tu i teraz…
Niepokoje te podsycają współczesne media, które bombardują widzów płytkimi sensacyjkami, podrasowanymi stosownym komentarzem, tembrem głosu i tragiczną miną lektora.
Stoiccy myśliciele wielokrotnie nawiązują do tematu życia teraźniejszością. Nie pominął tego również Marek Aureliusz. Dwa zdania, a jakże ważne. Pierwsze ma w sobie słowo klucz: „niepokój”. Przyznam szczerze, że jest to i dla mnie wielki problem… Przyszłe rzeczy wywołują u mnie bardzo często niepokój.
Co można zrobić z przyszłością…? Można o niej marzyć, można ją planować, ale nie można być jej pewnym. Nawet jutrzejszy dzień nie jest pewny, a co dopiero dłuższa przyszłość. Ogromniej ilości ludzi wydaje się jakby przyszłość mieli zapewnioną, zaklepaną, nieuchronną… Tak nie jest… Przyszłość jest tylko możliwością…
Na przeszłość natomiast, nie mamy żadnego wpływu, ponieważ ona przeminęła bezpowrotnie. Każda mijająca sekunda, minuta, godzina… jest już nie do odzyskania.
Nie można zatem dla przeszłości lub przyszłości poświęcać tego, co jest najważniejsze – TERAŹNIEJSZOŚCI. A tym bardziej nie można zaburzać teraźniejszości niepokojem spraw przyszłych. Strachy, lęki, niepokoje o sprawy zdrowotne, materialne, duchowe, zabierają to, co najważniejsze – bieżącą chwilę.
Cytat Marka Aureliusza ma również drugie zdanie. W nim kluczem są słowa „jeśli się okaże to konieczne”. Istotnie, to bardzo ważne sformułowanie. Jeśli okaże się to konieczne, gdy dojdzie się do przyszłych trudnych rzeczy, będą one wtedy teraźniejszością i wtedy wszelkie siły powinny być skierowane na ich pokonanie, nie skupiając się znowu na przyszłości i przeszłości. A przecież jest bardzo prawdopodobne, że rzeczy te nigdy nie nadejdą i dzisiejszy niepokój jest tym bardziej nieuzasadniony.
Łatwo napisać – ktoś powie – trudniej to wdrożyć w życie. To prawda… Jak wspominałem, sam się z tym borykam… Dlatego czytam mądre słowa, napisane bądź wypowiedziane przez mądrych ludzi. Im będę częściej czytał, tym większa jest szansa, że umysł przyjmie te mądrości…

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s