Bryan Peterson

W swoich fotograficznych wpisach wspomniałem już o swoim ulubionym fotografie – Kanadyjczyku Davidzie duChemin. Uwielbiam jego książki, które zawsze były, są i będą dla mnie wielką inspiracją.
Lecz początki mojej przygoda z fotografią łączą się z poznaniem książek, których autorem jest amerykański fotograf Bryan Peterson. Jego książki (Ekspozycja bez tajemnic, Fotografia bez tajemnic, Kompozycja bez tajemnic czy Kreatywna fotografia bez tajemnic) są od wielu lat na wyposażeniu mojej domowej biblioteczki i jestem dumny z ich posiadania. Niedawno wróciłem do lektury tych pozycji i doznałem szoku, jak wielki był wpływ jego twórczości na fotografie, które wykonałem w przeciągu ostatnich kilkunastu lat.
Filozofia fotografowania tego artysty opiera się na bystrym postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości i zamrażaniu na matrycy aparatu powstałego w naszym umyśle obrazu w sposób nietuzinkowy, niespotykany, kreatywny i niebanalny. Peterson to otwarty, uśmiechnięty miłośnik świata, to artysta, z którym chciałbym wybrać się na wspólną sesję…
Nasze bratnie dusze opisuje cytat z książki p.t. Fotografia bez tajemnic: „Dlaczego nie jestem fotografem przyrody? Cierpliwość. Ta cecha charakteru jest niezbędna. Kiedy rozdawane były geny cierpliwości, ja szybko się znudziłem i wyszedłem z kolejki, w której wszyscy czekali. Spośród niewielu zdjęć dzikiej przyrody, które zrobiłem w ciągu ostatnich 35 lat, wszystkie, z wyjątkiem jednego lub dwóch, dotyczą zwierząt, które albo są w klatkach, śpią, albo znajdują się w pobliżu karmnika”. Ten cytat jest też o mnie…
Dzięki Petersonowi powstała w moim portfolio kolekcja nazwana przeze mnie „Dziwadła”. Jest to zbiór fotografii pokazujących przeróżne faktury, kształty, linie, wzory, obiekty, elementy tak bardzo mocno podkreślane przez Bryana w swoich publikacjach.
Bryan Peterson jest zawodowym fotografem, znanym na całym świecie instruktorem w tej dziedzinie i autorem książek, które wymieniłem wcześniej. Założył internetową szkołę fotograficzną – Szkołę Perfekcyjnej Fotografii Bryana Petersona. Mieszka w Chicago.
W przyszłości będę nawiązywał do Jego twórczości.

Pod tekstem próbka z kolekcji „dziwadła”.


PEN-F, obiektyw 300 mm + TK 1.4, f/16 1/500 sek ISO 200

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s