Stara fotografia cz. 1

Pierwszy był Joseph Nicéphore Niépce, który w roku 1826 (bądź 1827) stworzył obraz uważany dziś za najwcześniejszą fotografię, stosując znaną od wieków metodę camery obscury. Obraz uwieczniony został na płytce ze stopu cyny i ołowiu. W 1833 roku William Henry Fox Talbot rozpoczął eksperymenty mające na celu uwiecznienie obrazu na papierze pokrytym związkiem srebra. I to dzięki niemu powstała metoda zwana kalotypią. W 1837 roku Louis Jacques Mandé Daguerre tworzy pierwszy zachowany dagerotyp. Powstał on na miedzianej płytce pokrytej srebrem. Natomiast cyjanotypia ujrzała światło dzienne za sprawą sir Johna Herschela w 1842 roku. Metoda ta pozwala uzyskiwać na płótnie lub papierze charakterystyczny niebieski obraz.
Te kilka zdań zapożyczone ze wspaniałej książki Historia fotografii pod redakcją naukową Juliet Hacking, niech będzie zachętą do jej lektury.
A ja zainspirowany fotograficzną historią wróciłem do zdjęć koni Camargue, które poddałem obróbce w wyniku której powstały obrazy nawiązujące do ówczesnej dagerotypii i cyjanotypii.
Załączone obrazy stanowią pierwszą część tego cyklu.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s