Wielkie Pisarstwo

W oczekiwaniu na kuriera, który ma przywieźć mi pachnące jeszcze farbą książki pt. Bimon, czytam regularnie książki nie będące przeze mnie napisane. Przyznam, że zaglądam do różnych pisarskich tematów. Nie stronię od beletrystyki, lubię również bardzo popularnonaukowe, filozoficzne, o fotografii, ciekawią mnie biografie…
Ostatnio wziąłem na tapetę kolejną książkę naszej Noblistki – Olgi Tokarczuk i po raz kolejny zostałem porażony Geniuszem Jej pisarstwa.
Sam napisałem kilka książek i mam świadomość przepaści jaka dzieli moją twórczość od Pani Olgi. To jest kosmos… Niespotykanie cudowny język, wysublimowane opisy, nietuzinkowe zawiązywanie akcji, intryg. Coś niesamowitego! Czytając choćby słowa, że „w języku polskim przyszłość od przeszłości dzielą tylko dwie litery” jest karkołomnym zastosowaniem zabiegu metaforycznego i takowy mogła tylko zastosować Wielka Noblistka.
Jej teksty nie są łatwe. Wymagają od nas intelektualnego wysiłku. Są dziełami, które nie wybrzmiewają po pierwszym przeczytaniu. Trzeba do nich wracać jak do pięknej muzyki. Każde kolejne przeczytanie przynosi nowe, niespotykane doznania.
Jestem dumny, że przyszło mi żyć równolegle z tak Wielką Pisarką.
Zachęcam Gości mojego bloga do zaczytywania się w Jej tekstach. To prawdziwa uczta dla ducha, który osaczony przez wirusowe informacje i bezmiar chamskiej polityki, daje nam nadzieję, że są niedaleko nas ludzie o niezwykłych talentach, niezwyklej wrażliwości i wielkiej mądrości.
Chwała naszej Noblistce!
PS
I jakim zdjęciem ozdobić ten wpis? Jakikolwiek by ono nie było, nie odda tego, co teraz czuję…

3 komentarze

  1. Az wstyd sie przyznac. Kupilam pare miesiecy temu Jej ksiazki i patrza teraz na mnie z coraz bardziej zimnym wyrazem okladek 😉

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s