List Pasterski

Drodzy Kapłani Kościoła Katolickiego!
Środą Popielcową rozpoczyna się w Kościele 40-dniowy Wielki Post. To czas na refleksje, na pokutę, na dogłębne przemyślenie swojego życia. Okres ten sprzyja nawróceniom, podjęciu decyzji o zejściu z drogi prowadzącej do wiecznego potępienia.
Poruszony smutnymi informacjami, które również i do mnie dotarły za pośrednictwem mediów, chciałbym dziś rozważyć siedem grzechów głównych.
Na czele tej listy stoi „PYCHA”. Pozwólcie, że będę czerpał informacje na jej temat z nieprzebranego źródła jakim jest Internet. Zatem, co to jest „pycha”?
Jest to zarówno pojęcie, jak i postawa człowieka, która charakteryzuje się nadmierną wiarą we własną wartość i możliwości, a także wyniosłością. Człowiekiem pysznym kieruje nieusprawiedliwiona wyniosłość, a ona jest cienką nicią połączona z agresją. Wyrazy bliskoznaczne dla pychy to: zadufanie, arogancja, zuchwałość, hardość, buta. „Pycha jest egoizmem, skoncentrowaniem na sobie, fałszywą oceną własnej osoby. Każe nam samych siebie stawiać wyżej, bliźnich zaś niżej, niż jest w rzeczywistości. Ponieważ pycha wynika z błędnego sądu, zaliczyć ją należy do dewiacji intelektualnych”. „Z praktycznego punktu widzenia jest to lekceważenie, wyzwanie i bezczelność wobec Boga” (są to cytaty znalezione na stronie mateusz.pl).
Zadumajmy się chwilę………………
A teraz zadam Wam pytanie: Czego nie rozmiecie w tych słowach, które do Was skierowałem…? ………….. Cisza…………..
Widzę przed sobą tłum koloratek, z których wyrastają mądre głowy, wyposażone w umysł i rozum. Jedne z nich, z wysoko podniesionym czołem, patrzą na mnie tępym, wyzywającym i srogim wzrokiem. Inne, zamglone i niewidzące oczy skierowały w nieokreślony punkt nic nie rozumiejąc. Są też takie, które się pochyliły i wzrok skierowały w dół, zastanawiając się: „co on wymyśla”? Ogromna większość zaś chowa się za plecami swoich pobratymców, udając, że ich w tym gronie w ogóle nie ma.
Pytam się zatem po raz kolejny: CZEGO NIE ROZUMIECIE W SŁOWACH, KTÓRE DO WAS SKIEROWAŁEM!!!??? ………..
………….Dalej cisza, cisza i tylko cisza…..
Cóż, zatem nie widzę sensu rozważania kolejnych grzechów ze słynnej „siódemki”, to jest: CHCIWOŚCI, NIECZYSTOŚCI, ŁAKOMSTWA, ZAZDROŚCI, GNIEWU I LENISTWA.
Amen
Pozdrawiam
Bimon

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s