Roussillon

Małe miasteczko w Prowansji ujęło mnie swoim pięknem. Przeżyłem tam prawdziwe i niepowtarzalne uniesienie artystyczne, błąkając się samotnie po przytulnych i romantycznych uliczkach i będąc świadkiem niepowtarzalnej gry świateł malowanych popołudniowym i zachodzącym Słońcem. Czułem wtedy, że mógłbym tam zostać na zawsze…

Miasto liczy nie więcej niż tysiąc mieszkańców i położone jest na szczycie czerwonego klifu, będące sercem krainy zwanej prowansalskiem Kolorado. Miasto otaczają wzniesienia i skały, których głównym „budulcem” jest ochra, wykorzystywana jako barwnik. Dwieście metrów od miasteczka znajduje się nieczynna dziś kopalnia tego przepięknego pigmentu. W czasie II wojny światowej w Roussillon ukrywał się irlandzki pisarz, laureat Nagrody Nobla z 1969 roku – Samuel Beckett, autor m.in. Czekając na Godota, książki, w której twórca wspomniał właśnie o tym malowniczym miasteczku.

Zdjęcie, które jest bohaterem tego wpisu wykonałem spacerując ulicą Rue Henri Bidauld, kierując obiektyw na wschód poprzez pięknie położony taras domu z widokiem na wzgórza ochrowe. Posiadłość wyglądała na „śpiącą”. Zamknięte okiennice, brak śladu aktywnego, bieżącego użytkowania, chociaż świeże kwiaty mogłyby zaprzeczać tej teorii. Na tarasie z urzekającym widokiem stał, niepasujący do klimatu tego miejsca, pospolity plastikowy stół wraz z krzesłami.

Zdjęcie wykonałem Olympusem OM-D E-M1 mII z przypiętym obiektywem M. Zuiko 12-100mm f/4 (ogniskowa 20mm, przysłona f/5.6, czas 1/10 sek, ISO 1000). RAW wywołałem w Lightroomie, a w Topaz Studio 2 pokryłem lekko całość kadru pędzlem Van Gogha (przecież Prowansja to umiłowane miejsce tego genialnego malarza).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s