Ostre jak brzytwa…

Ostre zdjęcie to takie, na którym wszystkie krawędzie sfotografowanego obiektu mają odpowiednio wysoki kontrast. Dla oglądającego zdjęcie jest ono naturalnym odbiciem rzeczywistości. Zdjęcia, na których wszystko jest ostre są dobrze odbierane i stanowią bardzo często wymóg jakościowy wykonanego kadru. Ale z ostrością nie można też przesadzać. Często się zdarza, że prawidłowo wyostrzone zdjęcia poddawane są dalszemu wzmacnianiu tego parametru. Uzyskuje się wtedy przekontrastowane, nierzeczywiste obrazy. Każda aplikacja do obróbki surowych RAW-ów ma zaprogramowaną opcję wyostrzania. Powstały nawet specjalne programy, które mają „ratować” ostrość rozmytych zdjęć. Dla przykładu podam chociażby DxO PureRAW, czy Topaz Sharpen AI. Dla mnie ten drugi program jest wprost rewelacyjny. Dzięki jego możliwościom niejedno zdjęcie zostało uratowane przed naciśnięciem na klawiaturze komputera przycisku DELETE. W rodzinie aplikacji Topaz Labs jest jeszcze Topaz Gigapixel AI. Służy on do sztucznego podniesienia rozdzielczości zdjęcia, a przy okazji również do wyostrzenia i likwidacji szumu. Ale czy zdjęcia muszą być zawsze ostre?

Oczywiście, nie muszą. Celowe rozmycie ruchu ulicznego, pędzących po niebie chmur, spadającej wody z wodospadu dodają tylko dodatkowych, pozytywnych w odbiorze cech. Bardzo popularna jest również metoda panoramowania. Polega to na ostrym zarysowaniu poruszającego się obiektu na rozmytym tle. Takie zdjęcie dołączam do tego wpisu. Rozmycie elementów kadru często stosowane jest w fotografii artystycznej oraz reportażowej. Mój ulubiony fotograf, Kanadyjczyk David duChemin, w swoich książkach – poradnikach, często umieszcza przykłady takich właśnie zdjęć.

Jeśli nieostrość wynika z zaplanowanego efektu końcowego – jest to prawidłowe postępowanie. Jeśli jednak jest ona wynikiem nieprawidłowej ekspozycji, tworząc nieczytelny i zabałaganiony efekt, wtedy należy użyć przycisku DELETE. Przyjmuje się założenie, że ostry kadr można uzyskać przy czasie ekspozycji będącym odwrotnością ogniskowej. Jeśli zatem ktoś fotografuje obiektywem 100 mm, to ostre zdjęcie uzyska przy czasie krótszym niż 1/100 sek. Nie do przecenienia są również systemy stabilizacji obrazu, znajdujące się bądź na matrycy, bądź w obiektywie, bądź w obu urządzeniach równocześnie. Stabilizacja nowego aparatu OM-1 wraz z wybranymi obiektywami z serii PRO, daje podobno skuteczność do 8 EV. Oczywiście nieporuszone zdjęcie można też uzyskać podnosząc parametr czułości matrycy, czyli ISO. Ale wtedy narażeni jesteśmy na zaszumiony zdjęcia.

Zachęcam jednak do eksperymentowania w nieostrej, artystycznej fotografii.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s