Dłonie cz. 1

Od kiedy pamiętam dłonie miały na mnie ogromny wpływ. Tak u kobiet, jak i u mężczyzn stawały się nieomalże pierwszym sygnałem wzrokowym, który albo rozpoczynał bliższą znajomość, albo kończył ją na etapie pierwszego wrażenia. Kobieta z pięknymi, zadbanymi dłońmi miała u mnie zawsze otwarte serce. Może brzmi to zbyt egoistycznie, ale cóż, nie będę się tego wypierał. Dla innych najważniejszy będzie nos, dla kolejnych wargi, brwi, włosy, piersi, umięśnienie, proste nogi itd. Dla mnie są to dłonie.
Dłonie, to też bardzo ważne narzędzia mechaniczne człowieka, są probierzami struktury, kształtów, ciepła dotykanych materiałów. Dłonie mogą bardzo wiele, ale o tym innym razem. Mam ogromny podziw i szacunek dla tych, którym los dał życie bez jednej lub obu dłoni.
Między innymi dla tych krótkich, powyższych wynurzeń, które są jedynie ułamkiem wielogodzinnych rozmyślań, postanowiłem zrealizować mój nowy projekt fotograficzny – zdjęcia dłoni. Ponieważ w pokazaniu tych wspaniałych „ludzkich narzędzi” kolor wydał mi się zbędny, postanowiłem zastosować metodę fotografii czarno – białej. Takie rozwiązanie pozwala skupić się na strukturze, na kształcie, na dynamice, pozwala podkreślić starcze kształty, jak i delikatność dziecinnych dłoni. Nie dbam podczas realizacji projektu o ostrość zdjęć. Właśnie rozmycie w wielu przypadkach pokazuje ruch palców lub całych dłoni. Często fotografie będą „krzyczały” swoim agresywnym kontrastem, dodanym lub nieusuniętym ziarnem. Każdy przykład to moja własna wizja, którą mam nadzieję odbiorcy zaakceptują i ją polubią.
Dla potrzeb Facebooka stworzyłem odrębną stronę pod nazwą „HandsPictures”. Również na blogu będę zdjęcia dłoni umieszczał w odrębnej kategorii, której odnośnik znalazł miejsce w górnym menu.
Zapraszam do oglądania, do zatrzymania się dłuższą chwilę nad każdym zdjęciem. Zachęcam do kontemplacji i zagłębienia się w treść każdej fotografii, do stworzenia własnych interpretacji, do przywołania wspomnień.
Na dobry początek splot dłoni, który pozostał w mojej pamięci na zawsze (jest to jedyna fotografia na tej stronie, której sam nie wykonałem).

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s